Zánět dásní (gingivitida)
Pozorujete, že vám při čištění zubů krvácejí dásně? Jsou vaše dásně zarudlé a oteklé? Jde o příznaky zánětu dásní (gingivitidy), onemocnění, jehož nejčastější příčinou je působení bakterií zubního plaku. Plakem podmíněná gingivitida je v současnosti nejobvyklejší chronickou bakteriální infekcí v lidské populaci. Vyskytuje se u většiny z nás, bohužel jí řada lidí nevěnuje pozornost až do chvíle, kdy se stav chrupu výrazně zhorší (například vlivem jiného onemocnění). Dobrá zpráva zní, že zánět dásní je onemocnění vratné a patřičnou úpravou ústní hygieny je možné jej vyléčit. Gingivitida je však první stupeň parodontózy, proto ji nesmíme podceňovat. Pokud se záněty dásní neléčí, může vést až ke ztrátě zubů.
Co mohu udělat pro ochranu svých dásní před zánětem dásní, resp. pro jejich uzdravení?
Hlavním prostředkem prevence i léčby zánětů dásní je správná ústní hygiena.
To znamená především:
- důkladnou každodenní domácí péči o dutinu ústní. Zubní plak se začíná tvořit již několik hodin po vyčištění zubů, proto je důležité čistit si zuby nejméně dvakrát za den. Záleží také na správné technice čištění. S tou vám poradí Vaše dentální hygienistka.
- pravidelné návštěvy zubního lékaře, resp. dentální hygieny. Nepodceňujte prevenci a choďte na pravidelné preventivní prohlídky. Zubní lékař zkontroluje stav nejen vašich zubů, ale také dásní a sliznic. Také provede profesionální ústní hygienu (odstranění zubního kamene), případně doporučí návštěvu dentální hygieny.
Další zásadní doporučení zní: nekuřte. Kouření má na dásně výrazně negativní vliv. Dochází k jejich intoxikaci a „stažení“ (adstringence), v jehož důsledku dásně nekrvácejí a nesignalizují tak včas vznikající problém.
Tím stoupá riziko, že zánět dásní bude odhalen v pozdější a závažnější fázi.
V čem spočívají přínosy zubních past a gelů ENZYMEL?
Zubní pasty a mukoadhezivní gely ENZYMEL (k dostání zde) napomáhají účinnější hygieně v ústech. Obsahují unikátní směs proteolytických enzymů, které pozitivně působí na dásně a sliznice dutiny ústní a pomáhají snižovat tvorbu bakteriálního plaku. K hlavním přínosům proteolytických enzymů patří:
- podpora slizniční imunity;
- optimalizace podmínek hojení;
- redukce otoku dásní a sliznic;
- snížení krvácivosti dásní;
- snížení rizika přechodu akutního zánětu dásní do chronického stadia;
- zvýšení antimikrobiálního účinku antibiotik a antiseptik (chlorhexidin).
Žádný z přípravků ENZYMEL neobsahuje adstringentní látky, parabeny, SLS ani alkohol, který by přispíval k vysoušení dásní. Zubní pasty obsahují fluorid pro remineralizaci skloviny.
Co je vlastně zánět dásní, a jak proti němu pomáhá ENZYMEL?
Zánět je přirozenou obrannou reakcí našeho těla. Jedná se o fyziologický proces, kterým organismus udržuje rovnováhu vnitřního prostředí nebo reaguje na zevní, resp. vnitřní poškození. V případě dutiny ústní jde tedy například o reakci na působení bakterií obsažených v zubním plaku. Zánět dásně se projevuje zarudnutím, horkostí, bolestí a otokem – to vše je součástí přirozené odpovědi organismu a procesu hojení. Závažný problém nastává, pokud organismus vyčerpá své možnosti potlačit příčinu a zhojit poškozenou tkáň akutní zánětlivou reakcí, a zánět dásní přejde do chronického stadia. Tedy do stavu jakési nové rovnováhy mezi stále existující příčinou a možnostmi vlastní obranyschopnosti tkání. Takto nastolená rovnováha je obvykle doprovázena různě rychlou tkáňovou destrukcí. V ústní dutině je příkladem takového chronického onemocnění parodontóza (zánět podpůrných tkání zubu, při němž již dochází k trvalému poškození).
Autor: Tým Wald Pharmaceuticals
Proteolytické enzymy
Proteolytické enzymy obsažené v zubních pastách, mukoadhezivních gelech i pastilkách suchého gelu ENZYMEL působí ve vztahu k zánětům v ústech dvěma směry. Zaprvé optimalizují podmínky hojení a zadruhé působí přímo na mikrobiální původce zánětu v zubním plaku. Optimalizací hojení dojde ke zkrácení zánětlivé reakce na nezbytně nutnou míru a tím i snížení rizika přechodu akutního zánětu do chronického stádia. Působením na mikrobiální původce zánětu snižují přilnavost bakterií k zubu a dásním a i jejich schopnost tvořit plak.
Objednejte si ENZYMEL nebo VENZYMEL rovnou k Vám domů!
Dopřejte enzymovou péči i svým mazlíčkům
Zásahy v ústní dutině
Extrakce zubu
Péče o zuby a dásně při rovnátkách
Péče o implantáty
Péče o dásně po dentální hygieně
Zánětlivé stavy
Zánět dásní (gingivitida)
Paradentóza (parodontitida)
Zápach z úst (halitóza)
Afty a aftózní zánět na sliznicích
Jiné potíže v ústech
Dásně při cukrovce
Radioléčba v oblasti hlavy - onkologické
Náročné situace
Oslabená imunita
Dásně v těhotenství
Dásně kuřáka
Sucho v ústech