Diabetes a zdraví dutiny ústní

Diabetes (cukrovka) patří k nejčastějším chronickým onemocněním, a jeho výskyt stále stoupá. Podle odhadů není daleko doba, kdy tímto onemocněním bude postižen každý desátý občan ČR bez ohledu na věk. Přestože jde o chorobu, která zatím není vyléčitelná, lze vhodnou životosprávou a ve spolupráci s lékaři regulovat hladinu glukózy v krvi a předejít tak mnoha závažným zdravotním komplikacím.

Jaká je souvislost mezi diabetem a záněty dásní?

Lidé s diabetem jsou obecně náchylnější k bakteriální infekci a mají sníženou schopnost bránit se škodlivým bakteriím, které žijí v dutině ústní. Obzvláště opatrní by měli být pacienti s cukrovkou I. typu, u nichž může mít zánět dásní těžký průběh.

Zároveň platí, že závažné onemocnění dásní může potenciálně nepříznivě ovlivňovat hladinu glukózy v krvi a přispívat ke zhoršování cukrovky. Správnou péčí o zdraví dutiny ústní můžete zlepšit svůj celkový zdravotní stav.

 

Co Vám hrozí, máte-li cukrovku?

 • Závažná onemocnění dásní. Máte-li cukrovku, je pro Vaše tělo obtížnější bojovat s bakteriemi plaku, které mohou vyvolat gingivitidu (zánět dásní). Při nedostatečné péči, a pokud se gingivitida neléčí, mohou problémy přerůst do chronického stadia, v parodontózu.
 • Další zdravotní problémy v ústní dutině, například kandidóza (infekce způsobená kvasinkami) nebo xerostomie (suchost v ústech).
 • Častější výskyt zubních kazů. Čím vyšší je hladina cukru (glukózy) v krvi, tím vyšší je také množství glukózy v prokrvených dásních a slinách. Bakterie z cukru vytvářejí kyseliny, které leptají sklovinu, až vznikne kaz. I proto je u diabetiků velmi důležitá kontrola a kompenzace vysokých stavů hladiny glukózy v krvi.

 

Jak se bránit?

 • Základním požadavkem je správná léčba. Spolupracujte s lékaři, dodržujte vhodnou životosprávu.
 • Navštěvujte pravidelně svého zubního lékaře a dentální hygienistku. Upozorněte je, že máte cukrovku. Poraďte se s nimi o správné péči o chrup a dásně, případně o zubní náhradu.
 • Věnujte zvýšenou pozornost ústní hygieně. Dodržujte zásady správného čištění zubů. Rovněž nezapomínejte důkladně čistit zubní protézu, pokud ji nosíte.
 • Sledujte stav svých dásní. Navštivte zubního lékaře, pokud zjistíte příznaky onemocnění (zarudnutí, otok, krvácení).
 • Nekuřte. Kouření má na dásně výrazně negativní vliv. Dochází k jejich intoxikaci a „stažení“ (adstringence), v jehož důsledku dásně nekrvácejí a nesignalizují tak včas vznikající problém. Tím stoupá riziko, že zánět bude odhalen v pozdější a závažnější fázi.

 

Jak pomáhají proteolytické enzymy obsažené v přípravcích ENZYMEL®?

Zubní pasty a mukoadhezivní gely ENZYMEL® (k dostání zde) napomáhají účinnější hygieně v ústech. Obsahují unikátní směs proteolytických enzymů, které pozitivně působí na dásně a sliznice dutiny ústní, pomáhají potlačovat ulpívání bakterií na zubní sklovině a pomáhají snižovat tvorbu bakteriálního plaku. K hlavním přínosům proteolytických enzymů patří:

 • podpora slizniční imunity;
 • optimalizace podmínek hojení;
 • redukce chronického otoku dásní a sliznic;
 • zvýšení antimikrobiálního účinku antibiotik a antiseptik (chlorhexidin).

Žádný z přípravků ENZYMEL® neobsahuje adstringentní látky, parabeny, SLS ani alkohol, který by přispíval k vysoušení dásní. Zubní pasty obsahují fluorid pro remineralizaci skloviny.

Doporučená péče ENZYMEL®

Co používat

Zubní pastu Enzymel® Parodont trvale ke každodenní hygieně.

V případě zánětlivých komplikací zubní pastu a gel Enzymel® Intensive 35 po dobu 8 týdnů. Pak pokračovat s přípravky Enzymel® Parodont.

Jak používat:

Zubní pasta: 2-3x denně
Mukoadhezivní gel: několikrát denně mezi jídly

Červená řada ENZYMEL® PARODONT

vhodná při akutních stavech i pro každodenní dlouhodobou péči

červená řada pasta a gel - transparent

Více informací

Modrá řada ENZYMEL® INTENSIVE

vhodná při zánětlivých stavech s přítomností bakterií

modrá řada pasta a gel - transparent


Wald Pharmaceuticals s.r.o.
U hranic 16
100 00 Praha 10 – Strašnice

Fakturační údaje:
IČ: 24291579
DIČ: CZ24291579
Dětská 2445/37, 100 00 Praha 10

Telefon pro velkoobchodní objednávky:
+420 725 111 900

Maloobchodní objednávky vyřizujeme prostřednictvím elektronického obchodu eshop.enzymel.cz

Email: info@enzymel.cz
Web: www.enzymel.cz
Maloobchod: eshop.enzymel.cz
Velkoobchod-ordinace: objednavky@enzymel.cz