Suchost v ústech (xerostomie)

Suchost v  ústech (odborně xerostomie) označuje stav, kdy dochází k snížené tvorbě slin. Může jej vyvolat řada různých příčin (dehydratace, užívání některých léků, chemoterapie, autoimunitní onemocnění a jiné). Kromě nepříjemných pocitů působených suchostí jsou lidé trpící xerostomií vystaveni riziku zvýšené kazivosti zubů a vzniku onemocnění dásní a sliznic dutiny ústní. K závažným projevům xerostomie patří problémy s polykáním a příjmem potravy či potíže s mluvením.

 

 

K čemu potřebujeme sliny?

Sliny mají zásadní význam nejen při příjmu potravy, ale také při udržování zdravých poměrů v dutině ústní (mj. upravují pH a teplotu v dutině ústní a díky antibakteriálním, antivirovým a protiplísňovým účinkům se podílejí na jejím čištění). U zdravého člověka se za den vytvoří zhruba 1–1,5 l slin, k jejichž nejdůležitějším funkcím patří aktivní účast na příjmu potravy. Slinu tvoří zhruba z 99 % voda, která zajišťuje zvlhčení potravy a usnadňuje polykání. Zbývající zhruba 1 % připadá na anorganické a organické látky, které mají řadu ochranných funkcí z hlediska udržování zdravé ústní dutiny. Sliny například pomáhají remineralizovat zubní sklovinu a chránit ji proti působení bakteriálních kyselin (tím preventivně působí proti vzniku zubního kazu), chrání dutinu ústní před infekcí, napomáhají trávení některých složek potravy a přispívají k ústní hygieně tím, že rozkládají zbytky potravy. Při polknutí slina odplavuje zbytky potravy spolu s bakteriemi a umožňuje tak samoočišťování dutiny ústní.

Jak se projevuje suchost v ústech a co způsobuje poruchy tvorby slin?

Suchost v ústech se projevuje nepříjemnými pocity pálení v ústech a na jazyku. Nedostatek slin komplikuje polykání, takže přijímání potravy může být bolestivé. Dochází také k poruchám vnímání chuti. Xerostomie bývá často provázena zápachem z úst, zvýšenou kazivostí zubů nebo onemocněním dásní a sliznic. Lidé trpící xerostomií mohou mít i problémy při mluvení.

Suchost v ústech může mít řadu různých příčin. Nedostatečný příjem tekutin nebo naopak nadměrná konzumace alkoholu a kofeinových nápojů mohou vést k dehydrataci a snížené tvorbě slin. K vysychání ústní dutiny povede také dýchání ústy, pokud máme ucpaný nos. Produkci slin může snižovat užívání některých léků (např. antidepresiva, antihistaminika nebo hypnotika). Může jít také o důsledek radioterapie nebo chemoterapie, případně o projev jiného onemocnění (například cukrovky nebo revmatoidní artritidy). Suchost v ústech může vyvolat také onemocnění slinných žláz, ale dokáže ji zapříčinit i stres nebo hormonální změny.

Co dělat při suchosti v ústech?

Základem je konzumace dostatečného množství tekutin (obvykle se doporučují 2-3 litry denně), přičemž bychom se měli vyhýbat alkoholickým, kofeinovým a syceným nápojům. Při jídle je vhodné vyhýbat se suchým a velmi kořeněným jídlům. Tvorbu slin můžeme podpořit žvýkáním žvýkaček nebo cucáním bonbonů (v obou případech by mělo jít o produkty bez cukru, abychom si chránili zuby). Pokud je xerostomie důsledkem určitého onemocnění, je pochopitelně třeba zaměřit se především na jeho léčbu. Pokud trpíte xerostomií, je důležité důsledně dbát na hygienu dutiny ústní a s vědomím zvýšeného rizika kazivosti zubů a vzniku dalších problémů v dutině ústní častěji absolvovat kontroly u zubního lékaře.

Jak pomáhá ENZYMEL®?

Přípravky ENZYMEL® (k dostání zde) obsahují proteolytické enzymy, které optimalizují průběh hojení dásní a sliznic, redukují případný otok, podporují efekt antibiotické léčby a podporují udržování dobré slizniční imunity. Také snižují přilnavost bakterií k zubům a dásním a omezují tak jejich schopnost tvořit nebezpečný plak.
Zubní pasty a mukoadhezivní gely Enzymel® jsou velmi šetrné i k citlivým dásním. Neobsahují alkohol, který přispívá k vysoušení dásní. Zubní pasty obsahují jen minimální koncentrace aromatických látek (anetol, máta), aby i při zachování jemné mentolové příchuti nedocházelo při jejich používání k pálivému pocitu. Žádný z přípravků ENZYMEL® dále neobsahuje adstringentní látky, parabeny ani alergen SLS.

Zubní pasty obsahují fluorid pro remineralizaci skloviny.

Doporučená péče

Co používat

Trvale ke každodenní hygieně: červená řada Enzymel® Parodont.
Při zánětlivých stavech vyvolaných nebo provázených bakteriální, virovou nebo kvasinkovou infekcí je vhodná modrá řada Enzymel® Intensive 35 (používejte po dobu 8 týdnů). Následně pokračujte s přípravky řady Enzymel® Parodont.

Jak používat:

Zubní pasta: nejméně 2x denně
Mukoadhezivní gel: gel Enzymel® Parodont kdykoli během dne

Červená řada ENZYMEL® PARODONT

vhodná při akutních stavech i pro každodenní dlouhodobou péči

červená řada pasta a gel - transparent

Více informací

Modrá řada ENZYMEL® INTENSIVE

vhodná při zánětlivých stavech s přítomností bakterií

modrá řada pasta a gel - transparent


Wald Pharmaceuticals s.r.o.
U hranic 16
100 00 Praha 10 – Strašnice

Fakturační údaje:
IČ: 24291579
DIČ: CZ24291579
Dětská 2445/37, 100 00 Praha 10

Telefon pro velkoobchodní objednávky:
+420 725 111 900

Maloobchodní objednávky vyřizujeme prostřednictvím elektronického obchodu eshop.enzymel.cz

Email: info@enzymel.cz
Web: www.enzymel.cz
Maloobchod: eshop.enzymel.cz
Velkoobchod-ordinace: objednavky@enzymel.cz